Färre hyresrätter i borgerliga Tyresö

Att kunna flytta till en egen lägenhet är en viktig del i att bli vuxen. Idag står över 20 000 personer i bostadskö, vilket innebär att många unga måste vänta många år med sitt vuxenliv. Det finns inga enkla sätt att lösa denna situation, som har orsakats av många år av obefintligt byggande av hyresrätter, samtidigt som område efter område har omvandlats till bostadsrätter.

Under året har även bostadsområdet Diamantgången omvandlats, vilket innebär att det nu finns 152 hyresrätter färre än tidigare. Det innebär att det blir ännu svårare att få en bostad i Tyresö. Vi socialdemokrater var emot ombildningen, då den inte bara innebär färre hyresrätter utan också är en dålig affär för Tyresö Bostäder och tyresöborna.

Den borgerliga majoriteten sålde lägenheterna på Diamantgången för 17 000 kvm för några månader sedan och nu säljs runt 30 000 kvm. Det är ett oanständigt slöseri med skattepengar.

Vi socialdemokrater lovar att både bygga nya hyresrätter och att inte sälja de som Tyresö Bostäder äger idag, om vi får chansen att styra Tyresö efter valet i september.

Märkt , , ,

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: