Mycket av regeringens arbete just nu under coronapandemin handlar om att rädda liv. En fråga som riksdagen röstade om igår handlar också om att rädda liv, men på lite längre sikt. Sanningen är nämligen att de fackliga skyddsombudens arbete räddar liv.
Varje vecka dör någon till följd av sitt arbete och var tredje dödsolycka i byggbranschen sker på arbetsplatser där skyddsombud inte har tillträde. I början av året la den socialdemokratiskt ledda regeringen fram ett förslag på riksdagens bord som handlar om en utökad tillträdesrätt för regionala skyddsombud, vilket innebär att de skulle få möjlighet att besöka fler arbetsplatser. Den lokala samverkan mellan arbetsgivare och arbetstagare på arbetsplatsen är väsentlig för arbetsmiljöarbetet och den svenska modellen.
Detta förslag fälldes av riksdagen i går. Det är djupt beklagligt att en majoritet i Sveriges riksdag vägrar inse vikten av detta förslag.

Varför M, KD, SD, L och C inte ser vikten av detta kan jag inte svara på. Ytterst handlar det om liv och död. Sverigedemokraterna anser till och med att de regionala skyddsombuden borde avskaffas. Det är helt fel väg att gå. Som socialdemokrat är det otänkbart att tumma på arbetsmiljön – särskilt i dessa kristider. Nu mer än någonsin behöver vi säkra arbetsplatser.

I grund och botten är frågan kopplad till ordning och reda på arbetsmarknaden. Många byggarbetsplatser har de regionala skyddsombuden inte tillträde till, eftersom de som arbetar där bara finns i Sverige tillfälligt. Det är orimligt, både för att de är en livsfara för dem som arbetar på dessa arbetsplatser, men också för att det urholkar den svenska modellen.
Om inte spelreglerna på arbetsmarknaden kan upprätthållas som det är tänkt, så är risken stor att ny lagstiftning måste komma till. Det gör spelreglerna på arbetsmarknaden mer tröga och risken är att arbetsmarknaden kommer fungera sämre. därför är detta en reform som också gynnar skötsamma företag och företagsklimatet. Det är synd att högern i Sveriges riksdag ser detta.
Coronakrisen visar med all tydlighet att det lokala arbetsmiljöarbetet är avgörande. Inom äldreomsorgen ser skyddsombuden exempelvis till att medarbetarna har rätt skyddsutrustning och när så inte sker har de skyddsstoppat verksamheten. Konsekvenserna av bristande utrustning är förödande. I frontlinjen mot Covid-19 står hundratusentals anställda inom vård och omsorg som sliter, tar hand om våra nära och kära och räddar liv. De ska aldrig behöva känna sig rädda för att gå till jobbet. Deras insatser är ovärderliga – inte minst i dessa dagar. De ska känna sig trygga på sina arbetsplatser.
I det starka samhället ska ingen ska behöva bli sjuk, skada sig eller dö av jobbet. Vi socialdemokrater kommer outtröttligt fortsätta kämpa för en trygg och säker arbetsmiljö, för att svenska löntagare ska kunna komma hem efter jobbet – friska och hela. I det arbetet är de regionala skyddsombuden helt avgörande. Därför röstade jag och alla andra socialdemokrater ja till förslaget från regeringen och nej till majoritetens förslag att avslå propositionen.